http://up.molave.ir/uploads/13525444851.gifhttp://up.molave.ir/uploads/13525444851.gifhttp://up.molave.ir/uploads/13525444851.gif نظریه نویسنده انگلیسی درباره مولانا - مولوی

مولوی


+ نظریه نویسنده انگلیسی درباره مولانا

 

یک نویسنده انگلیسی در مقاله ای با تأکید بر اینکه مولانا سعی در تجلی عشق میان خالق و مخلوق دارد تا عشق الهی و حس امنیت را جایگزین حس ترس از خدا در انسان کند، گفت: مولانا عشق الهی را وسیله ای برای رسیدن به خدا می داند چرا که زندگی را از میان عشق در می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی امپراطور، ویلیام دالریمبل روزنامه نگار و نویسنده انگلیسی مقاله ای درباره مولانای رومی نوشته و طی آن آورده است: راز توجه آمریکاییها به مولانا جلال الدین رومی شاعر فارسی زبان چیست؟ چرا مردم آمریکا از شعرهای او و از ادبیات او در موسیقی یا حتی لباسهای خود بهره مند می شوند؟ راز این ماندگاری و تأثیرگذاری چیست؟

وی در ادامه مقاله خود آورده است: بابلیشر ویکلی سردبیر نشریه ای آمریکایی معتقد است شهرت مولانا در آمریکا به خاطر رنج و تشنگی شدید روحی است یا تلاش برای بیداری و آگاهی یافتن از این شخصیت که شاعر آمریکایی کولمن بارکس اشعار او را برای اولین بار ترجمه کرده و عاملی برای ترویج آنها در میان مردم آمریکا بوده است.

این نویسنده انگلیسی می افزاید: اشعار جلال الدین در آمریکا به وسیله مترجم اصلی آن بارکس ترجمه شده و اینجا این سؤال پیش می آید علت این همه عشق و علاقه فرهنگ غرب به مولانا چیست؟ 

مولانا دارای تاریخی اصیل و عمیق است که اشعار او در دایره ابداع قرار دارند. اگر چه کتابهای بسیاری از وی در ترکیه وجود دارد و یا نوشته شده است، اما کتابهای او به زبان فارسی نوشته می شده و نسخه ای از تألیفات او به زبان ترکی وجود ندارد . این در حالی است که محققان برجسته ترک و متخصص معتقدند که این شاعر در ترکیه به علت قصاید و اشعاری که سروده بسیار مشهور است .

وی در ادامه به بخشی از زندگی مولانا اشاره و نقش و تأثیر شمس تبریزی را در اندیشه ها و زندگی مولانا می آورد که از دنیا جدا شد و تصریح کرد: زندگی جلال الدین به تربیت شخصی و روحیات اسلامی که در جوهر فلسفه او وجود دارد باز می گردد که سعی در تجلی عشق و علاقه میان خالق و مخلوق دارد تا عشق الهی و حس امنیت را با ترس از خدا در انسان عوض کند زیرا آن را وسیله ای برای رسیدن به خدا می داند در واقع این شاعر، زندگی را از میان عشق در می یابد.

نویسنده این مقاله در پایان آورده است: فرهنگ غربی به فرهنگ اسلامی اهتمام می ورزد و این همان چیزی است که اینک در کشور ترکیه وجود دارد .

نویسنده : محمد سعید ; ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٥/۱٦
    پيام هاي ديگران()   لینکhttp://up.molave.ir/uploads/13525444851.gifhttp://up.molave.ir/uploads/13525444851.gifhttp://up.molave.ir/uploads/13525444851.gif