http://up.molave.ir/uploads/13525444851.gifhttp://up.molave.ir/uploads/13525444851.gifhttp://up.molave.ir/uploads/13525444851.gif مولوی

مولوی


+ تلویزیون آمریکا درباره مولانا مستند می‌سازد

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

تلویزیون دولتی آمریکا مستندی تلویزیونی درباره‌ی مولانا جلال‌الدین بلخی می‌سازد.

 

به گزارش سرویس تلویزیون ایسنا، کل کیرنز و سینتیا لوکاس از تلویزیون دولتی آمریکا در حال ساخت برنامه‌ای هستند که بر زندگی و جهان بینی مولانا تمرکز می‌کند و قصد دارد از زبان مولانا پژوهان اطلاعات جدیدی را درباره این شاعر بزرگ ایرانی به مخاطبانش ارائه دهد.

 

به نقل از آناتولیا نیوز، کیرنز از سازندگان این فیلم در گفت‌وگویی خاطرنشان کرد: در این فیلم مستند ما هم‌چنین موزه مولانا واقع در قونیه و سایر نقاط مهم این شهر قونیه را به تصویر می‌کشیم. در این فیلم مستند بناهای تاریخی چون اینچه مناره، موزه کاراتای و مسجد اشرف اوغلی واقع در قونیه را به نمایش درآورده‌ایم. تمامی این بناها جایگاهی بالا در هنر معماری دنیا دارند.

 

به گزارش ایسنا، این فیلم مستند تلویزیونی از تلویزیون آمریکا به نمایش درمی‌آید.

نویسنده : محمد سعید ; ساعت ٦:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۱٢
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ روز مولانا

امروز روز بزرگداشت مولانا جلالدین بلخی است .

مولانا محمد جلالدین فرزند بهاءالدین که در بلخ متولد شد و بعد ها به خاطر مسائل امنیتی (حمله مغول ) راهی سفر درازی می شود . مولانا در کودکی دیدار کوتاهی با عطار دارد و بعد ها هنگامی که به لحاظ علمی یکی از دانشمندان زمان خودبه شما میرفت  ، به شمس برخورد میکند ، شمس وی را حیران خود میکند و این چنین مولانا را متحول میکند که شاهکار ادبی چهان به دست وی رقم می خورد .مثنوی معنوی مولانا همواره صیقل دهنده ی روح انسانی است و از اینجاست که به کتاب وی لقب صیقل الارواح داده اند ، و دیوان شمسِ وی حاوی شورانگیزترین غزلیا ت در مضامین عاشقانه و عارفانه میباشد . هم اکنون مقبره ی مولانا در قونیه میباشد و ترک ها بیشترین بهره را از این میراث معنوی(مولوی) میبرند .
به نظر بنده ما هنوز مولانا را به خوبی نشناخته ایم .به امید روزی که عظمت چنین شاعر بزرگی در میان مردم ایران شناسانده شود . چرا که کشورهای بیگانه تلاش های بیشتری در این زمینه داشته اند  . 
این روز را بر همه دوستداران مولانا تبریک میگویم .
 

 

نویسنده : محمد سعید ; ساعت ۱:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٧/۸
    پيام هاي ديگران()   لینکhttp://up.molave.ir/uploads/13525444851.gifhttp://up.molave.ir/uploads/13525444851.gifhttp://up.molave.ir/uploads/13525444851.gif